Čerešňa / višňa (Prunus Avium / Cerasus vulgaris)


Čerešňa / višňa (Prunus Avium / Cerasus vulgaris) Strom čerešne vtáčej dorastá do výšky 20-25m a vytvára valcovitú až nepravidelnú korunu.

Farba a textúra: Taktiež ako orech patria medzi prechodné dreviny. Drevo májú pekné sfarbenie, ktoré je jedným z najkrajších medzi drevinami. Dobre sa leštia. Beľ je jemne ružová. Jadro je načervenalo žltohnedé až červenohnedé. Višňa má menej červene, je viac žltohnedá a dreňové lúče sú oproti čerešni menej viditeľné. Višňa má mdlý lesk, pričom čerešňa má drevo hodvábno lesklé. Cievy nie sú také veľké ako u orecha a sú rovnomerne rozptýlené. Dreňové lúče viditeľné len na radiálnom reze, ako drobné tmavšie zrkadielka.

Vlastnosti: Obe dreviny majú veľmi príjemnú vôňu, višňa o čosi výraznejšiu. Sú dreviny tvrdé, stredne ťažké (hustota je 640kg/m3), ohybné, pružné, pevné s dobrou opracovateľnosťou. Jadrové aj beľové drevo čerešne patria medzi menej trvanlivé.

Použitie: Drevo z týchto dvoch drevín je silným dekoračným prvkom v interiéri a je priam predurčené ja výrobu V nábytkárskom priemysle je veľmi cenené a používa sa aj pre intarzie. Obľúbená je ako materiál pre rôzne ozdobné predmety a tiež na výrobu misiek či iného štýlového kuchynského riadu.

Dostupnosť: Momentálne zastúpenie čerešne v lesoch Slovenska je nižšie ako 0,1 % (1 931,692 ha - rok 2012). Poväčšinou je primiešanou drevinou v porastoch iných dominantnejších druhov drevín.