Borovica lesná (sosna) (Pinus silvestris)


Borovica lesná (sosna) (Pinus silvestris) je strom stredných rozmerov, dorastajúci na dobrom stanovišti do výšky 30-40m a priemeru až 1m.

Farba a textúra: má farebne diferencované jadro, ktoré je červenohnedé, s výraznými letokruhmi a žltkavú alebo ružovkastú beľ, ktorá je široká asi 3 až 10 cm. Beľové drevo trpí charakteristickým zamodraním do šeda, čo sa považuje za vadu na kráse.

Vlastnosti: Drevo je ľahké, mäkké (hustota je 510kg/m3), pružné, dobre sa morí a horšie impregnuje. Borovica má výrazne oddelené jadrové drevo od bele, ktorá je široká asi 3 až 10 cm. Čerstvo spílené drevo často napádajú drevosfarbujúce huby, ktoré spôsobujú tzv. zmodranie bele (výrazné modré až čierne fľaky v drevnej hmote sú však len estetickým defektom a neznižujú fyzikálne ani mechanické vlastnosti dreva). Jej dôležitým znakom je jej výrazná príjemná vôňa, ľahko aromatická, živičnatá/smolnatá.

Použitie: Nachádza široké uplatnenie ako stavebný a konštrukčný materiál na vonkajšie aj vodné stavby (pergoly, drevené záhradné steny, telegrafné stĺpy, železničné podvaly, mostové konštrukcie), v nábytkárstve (stoly, stoličky, skrine, komody, kostry čalúneného nábytku, záhradný nábytok), stolárstve (okná, interiérové a exteriérové dvere, podlahy, schody, obklady vnútorných i vonkajších stien). Často najdeme borovicové drevo na detskom nábytku a dočasnom drevenom nábytku.

Dostupnosť: Druhá najrozšírenejšia ihličnatá drevina na Slovensku a štvrtá najrozšírenejšia zo všetkých drevín. Momentálne zastúpenie borovice lesnej v lesoch Slovenska je 6,87 % čo je 132 695 ha (rok 2012), pričom od roku 2005 klesol podiel borovice lesnej v našich lesoch o 0,2 %.